اکس برایتینگ – Axel Breitung

کارگردانان پشت پرده مدرن تاکینگ ، قسمت چهارم : Axel Breitung

Axel Breitung

  • با توجه به شرایط خاص سبک پاپ ، در دنیای موسیقی گونه ای پدید آمده که در خلق یک اثر خالق های آن “عموما” مطرح نیستند.
  • مدرن تاکینگ نیز از این حیث کاملا چنین شرایطی را دارد. جدا از خواننده های مدرن تاکینگ ( توماس – دیتر ) افراد گوناگونی شبانه روز فعالیت داشتند … نت نوشتند و ترکیب چینی کردند … اما هیچگاه به خاطر این موضوع مطرح نشدند.
  • کارگردانان پشت پرده مدرن تاکینگ گامیست کوتاه اما موثر در جهت شناخت هرچه بیشتر شما از افراد پشت پرده این گروه جهانی.

قسمت چهارم : Axel Breitung

Axel Breitung متولد ۲۱ آگوست سال ۱۹۵۷ میلادی در یکی از شهر های کوچک آلمان واقع در غرب ایالت نوردراین وستفالن است.

وی یک تولید کننده موسیقی آلمانی است.
بسیار سخت و بسیار آسان است که از او مطلب نوشت ، سخت برای تعدد فعالیت ها و آسان به لطافت آهنگ های ساخته شده او.

درست سال ۱۹۷۴ بود که اکسل اولین گروه خود را تشکیل داد، در چهار سال بعد یعنی ۱۹۷۸ او به کار DJ پرداخت.

Axel Breitung

ورود حرفه ای به عرصه موسیقی

به صورت حرفه ای او را از سال ۱۹۸۲ در گروه دایره خاموش یا همان Silent Circle می توان دید. بی شگ او مغز این گروه قدیمی و محبوب بوده.

گروه Silent Circle

در همان سال ۱۹۸۲ قبل از شکل گیری مدرن تاکینگ و قبل از همکاری دیتر و توماس ، برای توماس آندرس جوان آهنگ آلمانی Ich will nicht dein leben را به کمک همان دست اندرکاران Silent Circle ساخت.

توماس اندرس – Ich will nicht dein leben

به صورت مخصوص در سبک یورودنس فعالیت کرده و نمومه بارز این فعالیت را می توان از اثر های او برای DJ Bobo یافت. اولین آلبوم دی جی بوبو Dance With Me نام داشت که با تلاش بیش از ۲۰۰ ساعت کار اکسل بود که در پاییز ۱۹۹۳ منتشر شد و اولین موفقیت بین المللی را برای آن ها رقم زد.

Boboبا آهنگ های ساخته و تهیه شده او توانست در سال های ۱۹۹۴ جزو معروفترین خواننده های اروپایی شود ، حتی هنوز او در میان کشور های آلمانی زبان بسیار مطرح است.

دوباره همکاری وی با توماس آندرس درست ۱۵ سال بعد در یکی از پروژه های رقص انفرادی توماس به نام Chain Reaction در سال ۱۹۹۷ شکل گرفت و با یکدیگر آلبومی را منتشر نمودند.

Breitung فراتر از Bohlen ؟

اکسل را می توان جزو موفقترین تولید کننده های آلمان دانست، و حتی فراتر ؟ از شخصی به نام دیتر بوهلن. اگر چه حدود سه سال از دیتر بوهلن کوچکتر است اما از نظر کار موسیقی فاصه ای مابینشان وجود ندارد.

او بیش از ۷۵۰ گروه و یا خواننده را کارگردانی کرده و با اندکی تردید میتوان گفت هر آنچه دیتر ساخته اکسل هم ساخته است. به نام های زیر دقت کنید:

Bryan Adams ، DJ Ötzi ، Ricky Martin ، Mr. President ، t.a.t.u ،Lou Bega ، Village People ، La Bouche، N NSync ، Backstreet Boys ، Millane Fernandez ، Ace Of Base ، او در تمام این پروژه ها و گروه ها به نوعی نقش داشته است.

سوای کار هنری او دوره آموزش عالی صنعتی را دارد و متخصص در فلزات و ساخت و ساز است اما موسیقی سراسر زندگیش را فرا گرفته و به معنای واقعی کلمه در استودیو ضبط خود زندگی می کند.

اکسل و بوبو در کنار پروفسور دکتر Lutz Neugebauer رئیس موسسه موسیقی درمانی دانشگاه Witten/Herdecke آلمان

برایتینگ در سبکی نظیر هارد راک هم موسیقی نوشت اما باید باور داشت که خلاقیت او همیشه در سبک پاپ است.

خصوصیت کار پنهانی بدون معروفیت اکسل هم مانند سایر کارگردانان پشت پرده مدرن تاکینگ یک ویژگی محوری است. پس از فعالیت اولین گروهی که در آن حضور داشت یعنی Silent Circle بعد سال ها روشن شد قبلا و تا سال ۱۹۸۲ وی بیش از ۱۵۰ آهنگ برای گروه ها و خواننده های گوناگون نوشته است! اما تا آن سال برای خیلی ها هنوز فردی نا شناخته بود.

وظایف

وظایف اکسل برایتینگ در آلبوم های رسمی مدرن تاکینگ :

  • در آلبوم America سال ۲۰۰۱ دستیار تهیه آهنگ های Win The Race و Last Exit To Brooklyn و SMS To My Heart و Witchqueen Of Eldorado بوده. همچنین وظیفه Arrange و چیدمان همین چهار آهنگ را به عهده داشت.
  • در آلبوم Victory سال ۲۰۰۲ دستیار تهیه و ارنج آهنگ های Ready For The Victory و When The Sky Rained Fire و ۱۰Seconds To Countdown را به عهده گرفت.

دو سینگل پیروزی مدرن تاکینگ با کمک دستان توانمند اکسل ساخته شد . Win The Race را منحصرا برای مسابقات سال فرمول ۱ ( Formula One ) آلمان تهیه کردند. این ترانه از جمله دسته ترانه هایی از گروه است که به آن ظلم بزرگی شد و در کمال تعجب اصلا از آن حمایت نشد. اما با سفت و سختی این آهنگ یک چهارم از کل سال ۲۰۰۱ (حدود ۹۱ روز ) را در چارت موزیک آلمان حضور داشت.

آهنگ Ready For The Victory هم مانند Win The Race در مسابقات فرمول ۱ در پوشش های خبری و برنامه های کانال RTL مورد استفاده قرار می گرفت.

از دیگر آهنگ های مهم Witchqueen Of Eldorado را میتوان نام برد . گرچه این آهنگ سینگل آلبوم America نبود اما در یک برهه زمانی در کشور هایی مانند شیلی ، پرو ، برزیل و حتی ژاپن در حال معروفیت بود. این آهنگ که برگرفته از یک افسانه جادویی در محلی به نام Eldorado واقع در آفریقای جنوبی بود متاسفانه باز هم توسط خود گروه در اجراهای مختلف حمایت نشد. آهنگی که می توانست جزو پرفروش و محبوب ترین آهنگ های زمانه شود .

سبک آهنگ های وی معمولا تند و ریتمی سریع دارد و این ویژگی رو می توان در همین دو آهنگ Win the race و Ready for the victory به راحتی دید.

H.P. Baxxter خواننده گروه Scooter در یکی از مصاحبه های خود درباره برخی ترانه های مدرن تاکینگ می گوید این آهنگ ها فوق العاده ریتمی تند و جذاب دارند. شاید به خاطر همین روند تند مورد علاقه H.P. Baxxter بود که در CD اصلی منتشر شده سینگل Win The Race رمیکسی به نام Scooter Remix وجود داشت.

روند کاری

به طور کلی Axel Breitung بر خلاف دیگر همکاران دیتر ، از طریق توماس آندرس وارد همکاری با او شده است.
در سال ۲۰۰۳ به همراه تهیه کنندگان دیگری انجمن تولید کنندگان موسیقی آلمان MPAG را تشکیل دادند.

بعد از اتمام پرژوه مدرن تاکینگ او در اولین آلبوم انفرادی توماس به نام This Time سال ۲۰۰۴ یکی از بهترین ترانه های تکی توماس را به نام Night To Remember خلق کرد .

از دیگر پروژه های او می توان موارد زیر را یاد کرد:
Ajaqa ، G. G. Anderson ، Antonia feat.Sandra ، Australian Idol ، Just Friends ، Magic Affair ،John The Whistler ، Gabi Decker ، Milk & Sugar ، Marky Mark ، Gute Zeiten ، Melanie ThorntonKim Wilde ، Joy Peters ، Michael Bedford و ده ها گروه دیگر .

نگاهی کوتاه به افتخارات

از آهنگ های تولید شده او بیش از ۱۰۰ تک آهنگ در چارت حضور داشته و بیش از ۶۹ دیسک طلا و پلاتین به یادگار مانده است. تا به الان حدود ۷۰۰ اثر او بیش از ۲۰۰ میلیون ( به همراه کار های رمیکس و تلفیقی) نسخه به فروش رفته .

اکسل برایتینگ

از دیگر افتخارات او می توان موارد زیر را یاد آوری نمود :

– حضور ۵۸ تا از سینگل هایش در چارت های رسمی فروش.
– حضور ۴۱ آلبوم از کارهای او در چارت های رسمی فروش .
– انتشار بیش از ۵۰۰ اثر تلفیقی و رمیکس.- قرار گرفتن بیش از ۳۰۰ تک آهنگ یا آلبوم تلفیقی در چارت.
– کار با بیش از ۱۰۰ هنرمند ثابت در چارت موسیقی.- برنده جایزه Echo Award سال ۲۰۰۲ (بهترین تولید کننده ملی آلمان ) .
– و … که تمامی این افتخارات خود مهر تاییدی بر کیفیت و حد بالای مهارت و تجربه افراد به کار برده شده در گروهی نظیر مدرن تاکینگ است.

از آخرین کارهای او می توان به همکاری در آلبوم Fantasy 2010 برای Dj Bobo اشاره کرد.

DJ Bobo ( نفر وسط ) و Axel Breitung (نفر دوم از سمت چپ ) برای شروع آلبوم جدید در سال ۲۰۱۰

در حال حاضر او موسس و مهندس شرکت بزرگ Bishop Audio Production GmbH در آلمان است و چند سالی از تاسیس سایت bishop-productions که درباره خرید و فروش وسایل صمعی بصری ، طراحی سایت و … بازگشایی کرده می گذرد.

کلیه حقوق مادی و معنوی برای وبسایت طرفداران مدرن تاکینگ محفوظ است. © 2009-2015
طراحی و بومی سازی پوسته توسط اسرا