"مصاحبه ی جالب و خواندنی که بعد از 24سال در گوشه ای پیدا شد" (دنباله رو مدرن تاکینگ)

MEYSAM ZARE

Arya
عضو جدید
Oct 28, 2010
77
217
34
طرفدار
Dieter Bohlen
آلبوم مورد علاقه
1985-Let's talk about love

• گفت‌وگوی زیر در گزارش ويژۀ هنري مجله ژاپني کاتیوجی یوشینبا به چاپ رسیده
    • تاریخ نشر : دوشنبه 12 اسفند 1392

کامی"رابعنوان دنباله رو و بازخان آهنگهای توماس اندرس این خواننده آلمانی در ایران می شناسند"کامی میگوید.من دنباله روی سبک خاص در گروه مدرن تاکینگ در ایران هستم که این گروه آلمانی از سال1981مشغول فعالیت است

مصاحبه اختصاصی این مجله ژاپنی با یک ایرانیاولین گزارش هنری این مجله موسیقی گفتگو و نگاهی به فعالیت‌های آقای کامی،تقليدگر گروه ایرانی پاپ«مدرن تاكينگ»درایران
ازبین یادداشتها و گزارش روز برای شما...کامی گفتند:صدای خوش میراثی از عموی مادرش،استاد بزرگ موسیقی اصیل ایرانی استاد حسین قوامی(فاخته ای)است...

مصاحبه اختصاصي» باکامران(کامی)مالکی"موزیسین"تقليدگر گروه مدرن تاكينگ درايران..........

بیوگرافی و خاطره

سر برگی از هنر یک ایرانی که با عشق و پر از ذوق احساس می خواند

هانشي يو«من»براي تهيه گزارش یازده‌ سالگي انقلاب اسلامی در سال۱۹۸۹ به ايران رفته بودم.من در یک مهمانی که وابسته فرهنگی کشورم ژاپن در این مهمانی حضور داشتندباآقای کامران مالکی(کامی)تقلیدگر موسیقدان و آهنگ ساز هنرمند ایرانی آشنا شدم»کامی صدای منحصر به خودش را دارد.

و مردی خجالتی آرام سر به زیر و بسیار مؤدب است.گفت‌وگوی زیر حاصل این آشنایی است.......

شنبه> 20/4/1989 ساعت"2:33دقیقه
خیلی برایم جالب بود تا نگاهم به آقای کامی افتاد،دیدم ایشون هم مثل»توماس اندرس لباس پوشیده اید و شبیه همان لباس و پیراهنی را به تن دارند و استفاده می‌کنند که توماس اندرس به تن کرده است»کامی گفتند»ج-بله به نکته خوبی اشاره کردینبیشتر لباس‌هایی را که توماس اندرس دارد،من هم نمونه آن‌ها را به خیاط داده‌ام و برایم دوخته است.هرکس که می‌بیند،از لباسم تعریف می‌کند و می‌پرسد این پیراهن را از کجا آوردین.

خیلی برای من هم جالب بود که مانده این خواننده لباس می پوشم درکنار این هنرمند عزیز ایرانی نشسته ام تا مصاحبه ام را انجام دهم ایشان صحبتشان را اینگونه بیان کردند»»»در ابتدا مصاحبه ام باید بگویم بسيار خوشحالم كه در ایران،با يكي از خبرنگاران خوب ژاپنی آشنا شدم و درخصوص کار هنری‌ام با من مصاحبه می‌کنند.

کامی"گفتندمن معتقدم مصاحبه با هنرمندان،چه قدیمی چه جدید،چه گمنام و چه معروف لازم است تا با کارها و روش کارش آشنا شویم"قبل از هر چیز سلام و درود فراوان میفرستم به تمام ایرانیهای که در هر کجا هستند و کسانی که مرا میشناسند:همه دوستانم،چه در ایران و چه در کشورهای دیگر،مانند ژاپن و همچنین تمام طرفداران گروه آلماني«مدرن تاكينگ»در تمامی این دنیا
ازآقای بهنام شهابی مترجم زبان ژاپنی«که در این سفر مرا همراهی کردند»خواهش کردم تا سوالها را از آقای»کامی»بپرسند.......

1-س براي دوستان و علاقه‌مندان بفرمایید متولد چه سالي هستيد؟
ج-بله منمتولد 17شهريور ماه هستم.اگر اجازه دهید که سال تولدم را باز گو نکنم.هر طور که مایل هستید

2-س چطور شد از این همه گروه،از گروه مدرن تاكينگ خوشتان آمد و از این گروه و توماس اندرس (خواننده گروه) را انتخاب کردید و آن لحظه ای که جزو پنج کشور برنده شدید چه حسی به شما دست داد؟

ج-در رابطه با سوال اول شما"چون»من صدایم بیشتر به توماس اندرس شبیه بود و صدای زیر را بیشتر می‌توانستم بخوانم.این شد که این خوانندۀ محبوبم را در رابطه با صدا انتخاب کردم»و در رابطه با سوال دوم شما مانند هر کسی که خبر خوشحالی برایش میرسد من هم همانطور شدم و مانند کسی که تازه متولد شده آنقدر خوشحال که نمیدانستم اولین کس چه شخصی است که این خبر را به او میدهم

3-س آیا شما"وکال"را می‌خواندید و صدای زیر را با دوست و همکارتان انجام می‌دادید؟»
ج-بله،من مانند خود خواننده اصلی گروه که دو نفری میخواندند ما هم همانطور میخواندیم با دوستم بهروز محبی که ساکن کشور هلند است،دو صدای»صدای بیداد«و صدای زیر« را که نازک گفته میشود را با یکدیگر میخواندیم...

4-س آقای کامی‌ چه عاملی باعث شد شما مجذوب«مدرن تاكینگ»شوید و کارها‌ی توماس اندرس را بازخوانی‌ کنید چون خوانندگان زیادی هستند که می شد آهنگهایشان را باز خوانی کنید؟

ج-چون علاقه من به این گروه و مخصوصا به خواننده این گروه توماس اندرس زیاد بود و همان بار اول که این خواننده را دیدم پیش خودم گفتم این خواننده ای است که صدایم به صدای آن امکان دارد نزدیک و شبیه باشد که همینطور هم شدمن این گروه را در سال1982 در لندن و فرانسه شناختم.يك روز يكشنبه عصر،تلويزيون را روشن کردم و دیدم در شبكه»»4 بي‌.بي‌.سي،و شبکه2در پاریس»درشبکه 4درلندن دو خواننده‌ داشتند مي‌خواندند كه واقعاً دوستشان داشتم.که آن دو خواننده،اولی دین مارتین و دومی فرانک سیناترا بودند.آن‌ آهنگ اولی كه تمام شد،مجري قبل از پخش آهنگ بعدی گفت که بعد ازخواننده»تينا ترنر،گروه جديدی براي شما آهنگ مي‌خواند به نام گروه مدرن تاکینگ.نوبت پخش آن خواننده ای که معرفی شده بود رسید که دیدم دو نفر آمدند: يكي با موهای بلوند و دیگری هم با موهایی بسیار بلند و مشكي كه شبيه به سرخ ‌پوستان بود‌.

آن دو، آهنگ«يورماي هارت يورماي سُل»(You're My Heart, You're My Soul) و «یوکن وین ایف یو وانت (You Can Win If You Want)را اجرا كردند.مدتی بعد در پاریس هم،در شبکه>2 فرانسه،این گروه را دیدم و بیشتر با این گروه آلمانی آشنا شدم ناگفته نماند که در سالن رویال آلبرت هال روزی که در لندن کنسرت داشتندآنها را دیدم....

5-س آیا صدای خوب و زیبای شما ارثی است؟
ج-بله،صدای من ارثی است.اگر کمی صدا دارم به عموی مادرم استاد قوامی رفته»»

6-س اگر کسی برای تعلیم صدا نزد شما بیاید،آیا می‌توانید صدا را تشخیص دهید که به درد خوانندگی می‌خورد یا نه؟
ج-بله البته»تاآنجایی‌که صداها را نزد استاد بزرگم،و عموی مادرم»استادحسین قوامی یاد گرفتم،می‌توانم دربارۀ صدای شخص نظر دهم

7-س آیا دیگر اعضای خانواده شما هم صدای خوبی دارند؟
ج-در بالاهم اشاره به این صحبت شما کردم»که فقط،عموی مادرم استاد حسین قوامی(فاخته‌ای)هستند که در زمینه موسیقی اصیل ایرانی فعالیت می‌کنند و صدای آسمانی و بی‌نظیری دارند و البته ناگفته نماند برادر زادهای استاد هم تک توک از صدای دلنشین و آسمانی عمویشان به ارث برده اند.......

چقدر عالی.پس شما خانوادگی هنرمند هستید.تقریبا بله»»به آقای کامی گفتم آيا ممكن است از این استاد بزرگ وقتي بگيرید تا به‌اتفاق شما خدمتشان برويم؟کامی گفتن البته.

-ملاقات و دعوت از استاد بزرگ و اسطورۀ موسیقی اصیل ایرانی،استاد قوامی و نیز کامی تقلیدگر مدرن تاکینگ»به توکیو
طی قولی که آقای کامی داده بودند با عموی مادرشان قرار ملاقات گذاشتیم.استاد قوامی مرا به منزلشان دعوت کردند"من به اتفاق آقای کامی و مترجم آقای بهنام شهابی خدمت این خواننده بزرگ رفتیم بعد از سلام و احوال پرسی با استاد و همسر نازنینشان ایشان گفتند اگر می‌خواهید مصاحبه ای انجام دهید،آقای کامی،نوۀ برادرم،با من مصاحبه‌ای طولانی انجام داده اند.اگر خواستید،مصاحبه را از ایشان بگیرید و از آن اگر دوست داشتین استفاده کنید.من هم دیدم حال استاد بزرگ برای مصاحبه مناسب نیست،زیاد با ایشان مصاحبه انجام ندادیم خیلی کوتاه مصاحبه انجام گرفت.

س-از استاد بزرگ پرسیدم نوه برادر شما هروز نزد شما می آیند»
ج-این استاد بزرگ« گفتند بله درست است"ما سه نفر خیلی به ایشان وابسته شدیم و خیلی با یکدیگر انس گرفته ایم و مونسی برای ما است تا حدی که اگر یک روز سر ساعتی که زنگ در به صدادر می آید ایشان نباشد هر سه ما غمگین می شویم چون خیلی پسر شاد خنده رو و خوش برخورد است و همه او را دوست دارند»بسیار عالی و خوب است"خواستم تا ایشان از استادانی که نزد آن بزرگان تعلیم دیده اید کمی صحبت کنند»بفرماید آیا این اساتید در قید حیاط هستند»استاد قوامی گفتن خیر بیشتر آنها به رحمت خدا رفته اند"از استاد پرسیدم از نظر شما»400«آلبومی که دارید از کدام یک از این آلبومها مورد نظر شما هستند»ایشان گفتند"من در مصاحبهای قبلی هم این صحبت شما را گفته ام و فکر کنم نوه برادرم آقای کامی هم در مصاحبه شان همین سوال را پرسیده اند البته اشکالی ندارد به شما هم جواب می دهم»تمامی آلبومهای هر خواننده ای مانند فرزندانش می مانند و برای هر یک از این آلبومها زحمت خاصی کشیده شده می توانم از دو آلبومم یکی به نام سرگشته که همان پری کجایئ که همه به این اسم می شناسند که با ارکستر بزرگ رادیو ملی ایران نواخته شده و تصنیف جوانی هم در همین آلبوم هست و دیگری آلبوم شب جدایی است"و به عنوان آخرین سوال از استاد قوامی آیا آقای کامی نزد شما تعلیم دیده اند اگر تعلیم دیده اند آیا شما صدای ایشان را از نظر خودتان پسندیده اید"استاد گفتند خبر نگار عزیز سوال خوبی پرسیدین»البته کمی کار کردن ولی چون آقای کامی آهنگهای پاپ از همان گروه مدرن تاکینگ می خواند خیلی با موسیقی اصیل ایرانی فرق میکند ولی از نظر من صدای قشنگی دارند البته باید بیشتر تعلیم ببینند و چون من مریض احوال هستم مانند سابق نمی توانم زیاد حرف بزنم گاهی اگر سر حال باشم نکاتی را به ایشان می گویم»ایشان از تصنیفهای مرا گاهی زمزمه میکنند.ممکن است بفرمایئد کدام یک از تصنیفهای شما را در حضور شما می خوانند»

9-س درخواست پخش یک آهنگ از کامی اگر الان از شما بخواهم يكی از آهنگ‌هاي موجود در نوارتان را كه با صدای خودتان است و جلوی من است را،انتخاب کنید، كدام یک را برای پخش نام مي‌بريد؟
ج-البته من تمامی آهنگ‌های دوست وخواننده عزیزم توماس اندرس راکه خوانده ام دوست دارم؛اما آهنگ‌های»»You're My Heart,One In A Million, Bells Of PARIS,Cheri Cheri Lady.atlantis’is calling.give me peace on earth را بیشتر دوست دارم”شما هرکدام را كه خواستید، می‌توانید پخش کنید»باید اشاره كنم که از آلبوم‌های تكي توماس اندرس هم چند آهنگ خواندم. از»آلبوم Defferentکه مربوط به سال1989 منتشر شد،آهنگSoldier و از آلبوم Down On Sunset آهنگ‌های If You Could Only See Me NowوThru With Love را خوانده ام

10-س برای امسال و آینده،برایتان آهنگ‌های خالی (بدون کلام) که گفتید روی ورق پانچ است،آمده تا بخوانید و بفرمایئد از آلبومها تمامی آهنگهای موجود در آن را می خوانید یا انتخاب می کنید و بفرماید آن زمان که گوشی را برای ظبط کارهایتان روی گوشتان می گذارید چه حس و حالی دارید؟
ج-به سوال خوبی اشاره کردید»»
بله در رابطه با سوال اول شما»از آلبوم تکی توماس اندرس که قبلاً به آن اشاره کردم،به نام دفرنت آمده شده که مقداری از آن را خوانده‌ام و چند آهنگ دیگر مانده است که آنها را هم به ترتیب خواهم خواند.برای بعد هم اگر به‌همین‌ترتیب آهنگ‌ها روی پانچ برایم فرستاده شود،خواهم خواند. یادآوری می‌کنم آلبوم جدید که بعد از آلبوم دفرنت منتشر شده است،تا یک ماه و نیم دیگر به ایران می‌آید و برای این آلبوم باید خودم را آماده کنم»ودر رابطه با سوال دوم شما من معمولا از آهنگهای آلبوم همان طور که گفتید انتخاب می کنم و تمامی آهنگ یک آلبوم را نمی خوانم»ودر رابطه با سوال دوم شما وقتی گوشی را روی سرم قرار می دهم وآهنگ پخش می شود تمامی حسی که در توماس اندرس است در من ظاهر می شود و اگر کسانی که دقیقا حرکات این خواننده را می بینند متوجه می شوند که من چه میگویم"گفتم بله خود من همین حالا کمی از این حس و حال را که کمی خواندید را دیدم که واقعا تمامی فیگورهای توماس را انجام می دهید»بسیار عالی است.....

11-س آیا شما به ورزش علاقه دارید؟»»
ج-بله،گاهی ورزش می‌کنم. ورزش‌های مورد علاقه من شنا و تنیس است. پیاده‌روی هم زیاد می‌کنم.»

12-س شب‌ها معمولا چه ساعتی می‌خوابید"وصبحها چه ساعتی بیدار میشوید»»»
ج-معمولاً شبها اگر میهمانی نباشم و منزل باشم ساعت۱۱:۳۰و صبحها"هم ساعت:۶ بیدار میشوم.بعد کمی از آهنگ‌های دوست و خوانندۀ مورد علاقه‌ام توماس اندرس را گوش می‌کنم و خودم را برای رفتن به مؤسسه ملی آماده می‌کنم.تادر مؤسسه ملی آهنگ‌هایم را ضبط کنم......

13-س رابطه شما با خانواده‌تان چطور است؟آیا در منزل برایشان آهنگ می‌خوانید آنها اعتراضی به خوانندگی شما ندارند؟
ج-به سوال خوبی اشاره کردین»»»
رابطه‌ام با آنان خوب است.پدر و مادرم چون کمی مسن هستند،زیادحوصله صدا ندارند.گاهی می‌شود هنگامی که دارم تمرین‌ می کنم،به صدایم گوش می کنند وهیچ اعتراضی به خواندنم نمی کنند بلکه خیلی هم دوست دارند....
پس همین‌طور معمولی پیش بیاید که در کنارشان نشسته باشید و شروع به خواندن کنید؟خیر

14-س در اول مصاحبه به خوانندگان دهه1960 اشاره كردين.آيا به غير از فرانك سيناترا و دین مارتین،به خوانندۀ ديگری علاقه‌مند هستيد؟
ج-بله،خوانندگان خوش‌صدای بسیاری داریم، کسانی که صداهایی قوی دارند و کسانی که شاید بیشتر از پنجاه سال است که می‌خوانند.هرچند سال هم که از این آهنگ‌ها می‌گذرد، آدم از آهنگ و صدایشان خسته نمی‌شود و دوست دارد باز هم گوش کند»»ماننده"استیوی واندر-لاینرریچی-ماروین گیم-خولیو-باربارا استرایسن و»خواننده سیاه پوست آمریکایئ»ویدنی هاستون که بسیارصدای زیبا ودلنشین دارد"اگر بخواهم باز هم نام ببرم تعدادشان فراوان است.ناگفته نماند که هر هفته،به لیست TOP 100 آمریکا-بریتانیا و آلمان گوش میکنم و صدای نسل قدیم را با خوانندگان نسل جدید مقایسه میکنم.....

15-س آيا دوست داريد با خود گروه كار كنيد؟
تا‌به‌حال ازطرف توماس اندرس یا دیتر بوهلن به شما پیشنهادی شده است؟
ج-بله البته»خودم در تماسهای تلفنی که با توماس اندرس داشتم زیاد پیشنهاد کردم؛ولي متأسفانه از ايران،امكان همکاری وجود نداشت.اگر بخواهم ديتر بوهلن‌،آهنگ‌ساز گروه،برايم آهنگ بسازد، بايد پيششان باشم و روي نُتی که او به من میدهد كار كنم.اگر بخواهد برايم آهنگی بسازد، بايد روي گام صداي من تنظيم كنند"تمامی اين‌ها بستگی به حضور من در کشو آلمان دارد

16-س در حرفهایتان گفتید تا دو سال قبل مانده گروه مدرن تاکینگ شما هم گروه بودین بفرمایئد چه شد شما هم تصمیم به جدایئ گرفتید"آيا فكر كرده‌ايد بار دیگر گروه تشکیل دهیدباز هم گروه داشته باشيد یا تکی می خواهید بخوانید؟
ج-این هم سوال خوبی است»»بله«»من همانطور که گفتم"از سال1984 تا سال1988 گروهی را تشکیل دادم که پنج نفر بوديم؛ ولي دوستاني كه با هم كار مي‌كرديم،تصميم گرفتند در خارج از کشور ادامه و دوستم بهروز محبی که صدای دونفری را که گام بالا می نامند را با یکدیگر می خواندیم که الان ایشون در هلند زندگی می کنند دوست دیگرم به نام فرهاد عسگری جازیست بود وی در فرانسه است و همان کار را دنبال کرد وتا مدتی دیگر دکترهای موسیقی اش را از دانشگاه سوربون در پاریس می گیرد و دوست دیگرم رها یکتادر دانمارک»رفته وی در کار ارگ و کیبورد بسیار مهارت داشت او مهندسی آرشیتکت دارد و دکترای موسیقی را هم به تازگی گرفته.الان،برای کار موسیقی،هركدام در گوشه‌اي از اين دنيا هستند.و دوست دیگرم كه با من گيتار مي‌نواخت،به نام دکتر آرش علوي"که در اسپانيا زندگي مي‌كند.او جراح پلاستيك و زيبايي است و در رشته موسیقی هم تحصيل كرده و گيتار را به طورحرفه‌ای و بسيار عالي مي‌نوازد و چهار نفری به همین طریق مشغول و نفر پنجم که من باشم در ایران ماندم من هم هر موقعی که کار موزیک باشد انجام می دهم البته فقط در خواندن ودر رابطه با سوال سوم شما دیگر گروهی تشکیل نخواهم داد تکی می خوانم»آیا با دوستانتان در تماس هستید"بله گاهی تماس داریم یا از طریق تلفن یا نامه....

17-س برای دوستانی که بعدها این مصاحبه را در مجله و یا روزنامه می خوانند بفرمایید آیا این اولین مصاحبه‌ای است که با شما می‌شود؟ به غیر از من،از روزنامه یا مجله دیگری با شما مصاحبه ای انجام داده شده یا نه؟
ج-خیر،شما در حال حاظر اولین خبرنگاری هستید که در ایران،با من مصاحبه می‌کنید....

18-س اگر روزی دو خوانندۀ گروه مدرن تاكينگ را از نزدیک ببینید،از دیدن
کدام‌ یک بیشتر خوش‌حال میشوید؟
ج-این هم سوال خوبی است که مطرح کردین»»
من هر دو را دوست دارم؛ولی به توماس اندرس بیشتر علاقه‌مندم. چون صدایم شبیه این خواننده است و بیشتر کارهایم شبیه به وی است

19-س شما در لابه لای حرفهایتان اشاره کردید که هر یک ماه ‌و نیم یک بار،با خوانندۀ این گروه،توماس اندرس صحبت می‌کنید.چه مدتی است که با او مکاتبه دارید و بفرماید آیا تا به حال از نزدیک آنها را دیده اید؟
ج-به دو نکته خوب اشاره کردین"دررابطه با سوال اول شما»
بله درست است دقيقاً از سالروز تولدش(۱/۳/۱۹۸۴)یعنی شش سال است که با وی تماس تلفنی دارمفکر می‌کنید تماس تلفنی شما با توماس اندرس ادامه داشته باشد؟
گفتم البته میدانم جواب‌دادن به این سؤال برای شما سخت است و به خواننده اصلی یعنی توماس اندرس خیلی علاقمند هستید.

کامی«»بعد از چند ثانیه سکوت کردن گفتند"واقعاً که سوال سختی پرسیدید.از الان نمی‌توانم مشخص کنم که آیا در آینده با یکدیگر مکاتبه داریم یا نه؛او گفت»ولی امیدوارم که این مکاتبه سالهای سال ادامه داشته باشد"
در رابطه با سوال دوم شما"بله من از نزدیک دیدمشان در بالا هم اشاره کردم که در لندن سالن بزرگ سی هزار نفری رویال آلبرت هال که خوانندگان معروف در این سالن کنسرت برگزار می کنند در سال 1982 با همان آهنگ یورمای هارت و یوکن وین ایف یو وانت"را اجراء کردنند که هر دوی آنها را من از فاصله 6متری برایم قابل رویت بودنند"به آقای کامی گفتم»»

ن در سال‌1985 با دوخوانندگان گروه مدرن تاكينگ،توماس اندرس و ديتر بوهلن،كه براي اجرای كنسرت به استاديوم شانگل هاشن آمده بودند،ملاقات داشتم و با هر دوی آن‌ها مصاحبه کردم.کاش زودتر با شما آشنا می‌شدم تا نظر این دو خواننده را دربارۀ شما می‌پرسیدم.قسمت من هم در این زمان بود تا با شما آشنا شوم.کامی گفتن"خوش به حال شما كه خبرنگار هستيد و به تمام خوانندگان می‌توانید دسترسی داشته باشید.

من حتماً شما و دو آلبومی را که به من هدیه دادید، در مراسم موسيقي‌ای كه هر سال در چهارم ماه می،در استاديوم شانگل هاشن برگزار مي‌شود، معرفي خواهم كرد. در اين مراسم،بيشتر موسيقی‌دانها از كشورهای مختلف شركت می‌کنند.از آهنگ‌هاي شما و استاد قوامی حتماً در اين استاديوم پخش خواهد شد.از شما براي سفري به توكيو دعوت می‌کنم. چقدر خوب می‌شود که شما برای کنسرت به توکیو بیایید"اگر موقعیت آن جور شود،حتماً با کمال میل خواهم آمد»»»

20-س آیااهل فیلم و یا سریال کشور ما و کشورهای دیگر هستید علاقه دارید؟
ج-کامی گفتند»»بله"من اگر سریال یا فیلم مورد علاقه ام باشد حتما دنبال می کنم من سریالی را دوست داشتم به نام اشین که کره ای بود و9سال پیش نشان می داد خانواده ام و من بسیارعلاقه داشتیم و مرتب دنبال می کردیم این سریال را در زمان جنگ ایران و عراق نگاه می کردیم چراغ نمیشد روشن کنی چون ممکن بود دشمن نور را ببیند و هر لحظه ممکن بود آژیر خطر به صدا در آید»و در مورد فیلم و یا سریال اگر از فیلم و یا سریالهای کشور ژاپن هم خیلی جالب باشد خواهم دید

21-س لطفا بفرمائید آیا تا به حال به کشور خارج سفر کرده اید اگر سفر داشتین معمولی بوده یا برای کار یا درس؟

ج-البته من و خانواده ام از سال 1355تاآخرهای سال 1364به مدت 10سال ویزای آمریکا را داشتیم که به موروربه این کشور سفر میکردیم تا این ویزا به اتمام رسید به کشورهای دیگر هم مانده انگلیس-آلمان-اسپانیا-فرانسه-هلند-ایتالیا-دانمارک-وسوئید"دررابطه با سوال دوم شما این سفرها برای تفریح بوده و گردش

22-س در بالا به جنگ ایران و عراق اشاره کردین من هم دیدم»به‌عنوان آخرین سؤال قسمت مصاحبه ام با شما»می‌خواهم به»عنوان یک ایرانی« کمی دربارۀ جنگی که میان ایران و عراق درگرفته بود،کمی صحبت کنید.اگر مطلب خاصی یادتان هست یا خاطره‌ای دارید،بفرمایید.مدت یک سال است که این جنگ تمام شده است.شما در آن روزها چه می‌کردید؟»
ج-آقای»کامی چنین گفتند"من هم مانند تمامی هموطنانم هر کاری که آنها انجام می دادند من هم همان کار را انجام می دادم

البته هیچ ‌کس نمی‌تواند آن روزها را فراموش کند.به‌راستی چه روزهای بد و"وحشتناکی داشتیم.نمی‌توانم بگویم که خاطره دارم؛چون مدام،خبر ازبین‌رفتن هموطنانم را در شهرهای مختلف کشورم را می‌شنیدم و باعث ناراحتی من می‌شد البته در کنار آن هم از پیروزیها هم از سوی نیروهای کشورم می شنیدم که تمامی خانواده ام و تمامی مردم خوشحال می شدن یکی از آنها آزادی شهر عزیزمان خرمشهر بود.در ادامه حرفهایشان آقای کامی گفتند"به‌مدت هشت سال،آدمی مریض به نام صدام حسین،جنگی را به کشور عزیزمان ایران تحمیل کرد و به شهرهای کشور عزیزمان وحشیانه حمله می کرد. صدام حسین،پیر و بچه و جوان کشورمان را به کشتن داد.حال باید دید که بعدها چقدر مجروح و معلول جنگی به‌جا می‌ماند.

او به اکثر شهرهای ایران، ازجمله تهران،هم با هواپیما و هم موشک چندین بار مورد حمله ‌قرار داد. در یکی از آن حملات به تهران،شش موشک زد که به جاهای مختلفی بر خورد می کرد.یکی از آن موشک‌ها در قسمت فرهنگی باغ سفارت انگلیس،در خیابان قلهک اصابت کرد که درست روبروی منزل استاد قوامی بود.که»استاد قوامی و همسرشان«حالشان بسیار بد شد که من خیلی زود خودم را به منزل ایشان رساندم. یکی دیگر از آن موشک‌ها در آسمان منفجر شد که چند تکه از آن،روی پشت‌بام منزل ما افتاد.تکه‌هایی از آهن بود.

واقعاً همه مردم در اضطراب و نگرانی بودند.واقعاً خدا را شکر می‌کنم که این جنگ تمام شد.و جای دارد از تمامی کسانی که از شب تا صبح،از کشور عزیزمان ایران پاسداری می‌کردند تا همه در آسایش باشند،تشکر کنم و بهبودی کسانی که در این جنگ مجروح و شیمییای شدند را از خدای بزرگ خواهانم.....

در پايان این مصاحبه3"ساعت و نیمه از شما تشكر مي‌كنم و بسيار دوست دارم روزي شما را روي سن ببينم.خيلي متشكرم كه وقتتان را گذاشتيد تا با شما مصاحبه كنم.کامی»دو کاست یکی60و یکی هم 90‌دقیقه‌ای از صدای بسیار لطیف و پر از احساسش‌ را به من هدیه داد.من هم آرزو کردم که صدایش همیشه پابرجا باشد تا بتوانیم نوارهایش را گوش کنیم و باز هم فرصتی پیش آید تا با این هنرمند عزیز ایرانی درخصوص کارهای جدیدش مصاحبه کنم.

در آخر هم به‌رسم یادگاری،عکسی با یکدیگر انداختیم و با این خوانندۀ عزیز ایرانی"خداحافظی کردم.

به یاد تمامی خبر نگاران از دست رفته و خبرنگار 34ساله ژاپنی»خانم هانشی یودر آخر این مصاحبه ذکر می کنم"که خانم هانشی یو،خبرنگار ژاپنی،در سانحه هوایی»هواپیمای ایرفرانس در سال۲۰۰۹،جان خود را از دست دادند.

لایک ها: c.c.catch
شروع کننده موضوع موضوعات مشابه انجمن پاسخ ها تاریخ
Iran 4 Modern Talking بحث و گفتگو در باره توماس آندرس 18